data aktualizacji: 14-09-2017, 05:31
W wielu domach istnieje problem z twardą wodą. Aby odpowiednio zadbać o naszą pralkę należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach podczas korzystania z niej. Przed czyszczeniem pralki – zawsze trzeba wyłączyć ją z gniazdka.
Po zakupie pralki należy wykonać krótkie pranie bez wsadu. To pozwoli oczyścić przewody i wnętrze pralki z zanieczyszczeń powstałych przy jej produkcji. Pomaga to również sprawdzić działanie i szczelność połączeń kanalizacyjnych. Nie wolno przekraczać dopuszczalnej wagi wsadu. Przeładowanie może grozić awarią. Raz na jakiś czas należy przeprać samą pralkę: w miejsce pojemnika wlać ocet, można też wsypać torebkę sody oczyszczonej lub po prostu wsypać Calgon i włączyć puste pranie powiedzmy na 60 - 90 º C. Ocet rozpuści kamień oraz usunie niemiły zapach jaki powstaje w pralce wyniku wilgoci. Soda oraz środek chemiczny Calgon również usunie kamień zalegający w pralce.
Do prania warto regularnie używać substancji zmiękczających ją, by na grzałce nie osadzał się kamień.
fot. Bosch - pralka
Dobrze jest po każdym praniu wycierać do sucha drzwiczki i uszczelki oraz zostawiać pralkę otwartą, by wnętrze mogło dobrze wyschnąć i się przewietrzyć. Pojemnik na detergenty należy myć pod bieżącą wodą.
Usytuowany jest w dolnej części pralki, zatrzymuje drobne przedmioty (np. monety, guziki), strzępy tkanin, zbity kurz, które mogłyby zatkać węże odpływowe. Należy pamiętać, aby wyjmować go i oczyszczać przynajmniej raz w miesiącu.
Szklane okienko należy czyścić miękką szmatką zwilżoną letnią wodą, następnie dokładnie osuszać. Bardzo dobry efekt daje przetarcie wyświetlacza starymi rajstopami - zbierają najmniejsze drobinki kurzu.
Do jej czyszczenia nie należy używać mocnych żrących środków - można równie dobrze zastosować delikatne mleczko lub uniwersalny płyn do różnych powierzchni. Osady z mydła skutecznie rozpuszcza ocet.