Ogrzewanie podłogowe, w którym ciepło jest dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie, jest coraz bardziej popularne w Polsce. Obecnie wybierając sposób ogrzewania domu, ludzie jako jedno z kryterium wyboru stosują ochronę środowiska, dążąc do jak najmniejszego zużycia energii. Dzieje się tak, bowiem pozyskiwanie energii drogo kosztuje. Ogrzewanie podłogowe wybierają osoby, które przy wyborze sposobu ogrzewania domu, kierują się wygodą oraz wyglądem estetycznym.
Ogrzewanie podłogowe może być stosowane jako podstawowe ogrzewanie budynku lub może stanowić uzupełnienie ogrzewania tradycyjnego. Najczęściej ten rodzaj ogrzewania znajduje zastosowanie w łazienkach, kuchniach lub pokojach dziennych. Ponadto za pomocą ogrzewanie podłogowe może być montowane na każdej podłodze. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie płytek kamiennych lub ceramicznych bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym. Jest ono najbardziej efektywne, gdyż płytki wykonane są z materiału dobrze przewodzącego ciepło.
fot.: Elektra
Wyróżnia się trzy rodzaje ogrzewania podłogowego:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na tym, że w podłodze umieszczone są przewody grzejne (lub specjalne maty grzejne), które przekazują przez podłogę ciepło do pomieszczenia. Przewody grzejne są wykonane z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym, który sprawia, że przewód rozgrzewa się gdy płynie przez niego prąd elektryczny. Temperatura w tym rodzaju ogrzewania jest regulowana przy użyciu termostatów lub czujników temperatury.
Fenix Polska - elektryczne ogrzewanie podłogowe
fot.: Mata nVent Raychem T2QuickNet fot.: nVent Raychem - przewód grzejny fot.: Fenix Polska - Comfort Folia
fot.: nVent Raychem - systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego
Zalety:
fot.: Marax - elektryczna żywiczo-węglowa mata grzewcza podłogowa NanoHEAT wykorzystujące nowoczesną technologię dalekiej podczerwieni, która przyspiesza krążenie i ogrzewa ciało, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia nerwobóli, bóli mięśniowych i stawowych, a także eliminuje uczucie zimnych dłoni i stóp
Wady:
Wodne ogrzewanie podłogowe jest systemem rur grzejnych z tworzyw sztucznych lub metali, przez które przepływa ogrzana woda. Rury te umieszczone są bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Można także zamontować je na wysokości około 1 cm ponad izolacją. Rury grzejne zalane są warstwą jastrychu (podkład podłogowy pod posadzką), na którym następnie instalowana jest warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina). Przed montażem wodnego ogrzewania podłogowego należy wykonać projekt, bowiem powierzchni tego ogrzewania po jego zainstalowaniu nie można zmienić.
fot.: Pipelife
Wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować ze wszystkimi źródłami energii: kotłami gazowymi, olejowymi, elektrycznymi, pompami ciepła, kolektorami słonecznymi. Jedynem warunkiem jest możliwośc regulacji temperatury. Woda służąca do ogrzewania pochodzi z dodatkowych kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych. Musi mieć ona temperaturę około 50 st. C. Wodne ogrzewanie podłogowe jest polecane przede wszystkim do ogrzewania budynków mających instalacje centralnego ogrzewania. System wodnego ogrzewania podłogowego składa się z dwóch obwodów grzewczych.
fot.: Weber - system do ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mokrych
Zalety:
Wady:
System Legalett jest połączeniem konstrukcji płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem w obiegu zamkniętym. Ta nowatorska koncepcja została opracowana w Szwecji, opatentowana i posiada aprobaty i atesty w wielu krajach (min. w Niemczech, Japonii, Norwegii, Danii, Finlandii, Kanadzie i Polsce). System ten znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, szkołach, przedszkolach, halach przemysłowych i sklepowych oraz w wielopoziomowych budynkach mieszkalnych.
fot.: Legalett - ogrzewanie podłogowe powietrzem
Zalety:
Wady:
Ogrzewanie podłogowe kanałowe składa się z miedziano-aluminiowego grzejnika, tzw. wymiennika kanałowego, wanny z blachy ocynkowanej malowanej proszkowo oraz podestu. Wanna zabudowana jest w kanale w posadzce, wewnątrz wanny umieszczony jest wymiennik oraz najczęściej także wentylator wspomagający jego pracę i zapewniający odpowiednią dynamikę precyzyjnie sterowanego procesu grzania. Kanał przykryty jest ażurowym drewnianym lub metalowym podestem. Jedynym widocznym elementem systemu jest więc estetyczna kratka (podest).
fot.: REGULUS-system - podłogowe ogrzewanie kanałowe fot.: Grzejniki kanałowe - Jaga
Montaż kanałów grzewczych jest prosty, wystarczy przygotować otwór dobrany parametrami do wymiarów wybranego zestawu. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu kontynuacji warstw posadzki obok i pod wanną kanału grzewczego. Nie oznacza to jednak, że system ogrzewania kanałowego musi być zaplanowany na etapie projektu architektonicznego.
Sprawdź koniecznie:
Ogrzewanie podłogowe - błędy wykonawcze