REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?


artykuł promocyjny

Ogrzewanie podłogowe, w którym ciepło jest dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie, jest coraz bardziej popularne w Polsce. Obecnie wybierając sposób ogrzewania domu, ludzie jako jedno z kryterium wyboru stosują ochronę środowiska, dążąc do jak najmniejszego zużycia energii. Dzieje się tak, bowiem pozyskiwanie energii drogo kosztuje. Ogrzewanie podłogowe wybierają osoby, które przy wyborze sposobu ogrzewania domu, kierują się wygodą oraz wyglądem estetycznym.

Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane jako podstawowe ogrzewanie budynku lub może stanowić uzupełnienie ogrzewania tradycyjnego. Najczęściej ten rodzaj ogrzewania znajduje zastosowanie w łazienkach, kuchniach lub pokojach dziennych. Ponadto za pomocą ogrzewanie podłogowe może być montowane na każdej podłodze. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie płytek kamiennych lub ceramicznych bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym. Jest ono najbardziej efektywne, gdyż płytki wykonane są z materiału dobrze przewodzącego ciepło.


fot.:  Elektra

 

Wyróżnia się trzy rodzaje ogrzewania podłogowego:

 • elektryczne
 • wodne
 • powietrzne
   

Elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na tym, że w podłodze umieszczone są przewody grzejne (lub specjalne maty grzejne), które przekazują przez podłogę ciepło do pomieszczenia. Przewody grzejne są wykonane z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym, który sprawia, że przewód rozgrzewa się gdy płynie przez niego prąd elektryczny. Temperatura w tym rodzaju ogrzewania jest regulowana przy użyciu termostatów lub czujników temperatury.

Fenix Polska - elektryczne ogrzewanie podłogowe

 

Elementami grzejnymi w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym mogą być:

 • Kable grzewcze, które są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Układa się je przed zalaniem wylewki betonowej – posadzki, a wielkość odstępów między tymi kablami jest ściśle określona w instrukcji montażu. Odstępy między kablami nie powinny byc mniejsze niż 50 mm.
 • Maty grzewcze to pas specjalnej siatki z wplecionym kablem grzejnym, który montuje się w warstwie kleju lub masy samopoziomującej bezpośrednio pod płytkami. Montując maty grzejne należy zachować odstęp od od studzienek ściekowych, stojących umywalek oraz innych elementów przytwierdzonych na stałe do podłogi, gdyż przy ewentualnej wymianie tych elementów mogłoby dojść do mechanicznego uszkodzenia maty.
 • Folie grzejne są wykonane z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Grubość takiej folii wynosi około 0,2 mm. Folie grzejne kupowane są w zestawach, które składają się z modułów grzewczych. Moża je ciąć, gdyż uszkodzenie jednego modułu nie zakłóca pracy zestawu.

 

Mata Raychem T2QuickNetprzewód grzejny do ogrzewania podłogowego Raychem T2Red + T2ReflectaLuxbud - Comfort Folia - folia do ogrzewania podłogowego i sufitowego

fot.: Mata nVent Raychem T2QuickNet    fot.: nVent Raychem - przewód grzejny   fot.: Fenix Polska - Comfort Folia

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe dzieli się na:

 • bezpośrednie, w którym kable grzejne znajdują się tuż pod posadzką w warstwie zaprawy klejącej. Dzięki temu ten rodzaj ogrzewania działa zaraz po włączeniu. W bezpośrednim elektrycznym ogrzewaniu podłogowym istniej możliwość regulacji temperatury pomieszczenia i jej okresowego obniżania przy użyciu termostatu. Urządzenie to włącza i wyłącza ogrzewanie w celu utrzymania w pomieszczeniu temperatury żądanej przez użytkownka.
 • akumulacyjne, w którym kable grzewcze mają nad sobą 7 do 10 centymetrów betonowej wylewki, działającej jako akumulator ciepła. W tym typie ogrzewania nie istnieje możliwość bezpośredniej regulacji temperatury a jedyną metodą zapanowania nad zużyciem energii jest regulacja czasu ładowania. Akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie ładowania ciepłem wylewki betonowej w czasie, gdy energia elektryczna ma niższą cenę (w nocy - ok. 8 godzin i po południu- ok. 2 godzin) i stopniowym oddawaniem ciepła do pomieszczenia.
   

fot.: nVent Raychem - systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego

Zalety:

 • wygoda i komfort użytkowania
 • szybki i niski koszt wykonania instalacji, który nie wymaga konserwacji
 • najmniejsze unoszenie kurzu w pomieszczeniu
 • instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest niewidoczna
 • możliwość zapobiegania znacznym spadkom temperatury w pomieszczeniu dzięki trybowi antyzamarzaniowemu ( temperatura nie może spaść poniżej 7°C)
 • łatwość sterowania ogrzewaniem
 • nie wymaga wygospodarowywania miejsca na urządzenia grzewcze
 • możliwość zastosowania do ogrzewania wyznaczonych powierzchni poza budynkiem, takich jak stromy podjazd, schody
 • możliwość zastosowania na istniejących posadzkach
 • brak obawy przed wyciekiem lub zamarznięciem instalacji

Elektryczna żywiczo-węglowa mata grzewcza podłogowa NanoHEAT

fot.: Marax - elektryczna żywiczo-węglowa mata grzewcza podłogowa NanoHEAT wykorzystujące nowoczesną technologię dalekiej podczerwieni, która przyspiesza krążenie i ogrzewa ciało, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia nerwobóli, bóli mięśniowych i stawowych, a także eliminuje uczucie zimnych dłoni i stóp

 

Wady:

 • wysoki koszt późniejszej eksploatacji (wysokie rachunki za energię elektryczną)
 • duża bezwładność cieplna (od momentu włączenia ogrzewania musi upłynąć pewien czas aby podłoga się zagrzała).

 

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe jest systemem rur grzejnych z tworzyw sztucznych lub metali, przez które przepływa ogrzana woda. Rury te umieszczone są bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Można także zamontować je na wysokości około 1 cm ponad izolacją. Rury grzejne zalane są warstwą jastrychu (podkład podłogowy pod posadzką), na którym następnie instalowana jest warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina). Przed montażem wodnego ogrzewania podłogowego należy wykonać projekt, bowiem powierzchni tego ogrzewania po jego zainstalowaniu nie można zmienić.

Prandelli - ogrzewanie podłogowe

                                                                         fot.: Pipelife

Wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować ze wszystkimi źródłami energii: kotłami gazowymi, olejowymi, elektrycznymi, pompami ciepła, kolektorami słonecznymi. Jedynem warunkiem jest możliwośc regulacji temperatury. Woda służąca do ogrzewania pochodzi z dodatkowych kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych. Musi mieć ona temperaturę około 50 st. C. Wodne ogrzewanie podłogowe jest polecane przede wszystkim do ogrzewania budynków mających instalacje centralnego ogrzewania. System wodnego ogrzewania podłogowego składa się z dwóch obwodów grzewczych.

Podłoże pod ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniach mokrych

fot.: Weber - system do ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mokrych

Zalety:

 • niskie koszty eksploatacji
 • współpraca urządzeniami grzewczymi, na przykład pompą ciepła
 • równomierny rozkład temperatury w całym ogrzewanym pomieszczeniu
 • estetyka - ogrzewanie jest ukryte w podłodze i niewidoczne

 

Wady:

 • wysoki koszt wykonania instalacji
 • konieczność zamontowania dodatkowych urządzeń (czyli pomp, zaworów, kotła)
 • w sytuacji uszkodzenia występują drogie koszty naprawy
 • w pomieszczeniach, gdzie występuje ucieczka ciepła instalacja może nie zapewnić dostatecznej temperatury - temperatura wody w instalacji musi być ograniczona ze względów zdrowotnych (max.29°C)
 • ograniczona możliwość ustawianie mebli w pomieszczeniu i dobór dywanu, bowiem instalacja zasłonięta meblami lub pod grubym dywanem będzie mniej wydajna
 • konieczność utrzymywania temperatury w pomieszczeniach, w których jest ogrzewanie podłogowe na poziomie 5°C, aby zapewnić ochronę instalacji przed uszkodzeniem w wyniku zamarznięcia

 

Powietrzne ogrzewanie podłogowe

System Legalett jest połączeniem konstrukcji płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem w obiegu zamkniętym. Ta nowatorska koncepcja została opracowana w Szwecji, opatentowana i posiada aprobaty i atesty w wielu krajach (min. w Niemczech, Japonii, Norwegii, Danii, Finlandii, Kanadzie i Polsce). System ten znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, szkołach, przedszkolach, halach przemysłowych i sklepowych oraz w wielopoziomowych budynkach mieszkalnych.

fot.: Legalett - ogrzewanie podłogowe powietrzem

Zalety:

 • komfort i wygoda
 • równomierne ogrzanie wnętrza budynku
 • nie wymaga montażu grzejników
 • najmniej awaryjny i najbezpieczniejszy rodzaj ogrzewania podłogowego

 

Wady:

 • trudność ogrzania domu o masywnej konstrukcji
 • stanowi dobre rozwiązanie tylko do ogrzania domu z bardzo dobrą termiczną izolacją
 • konieczność ułożenia drenażu opaskowego wokół fundamentu

 

Podłogowe ogrzewanie kanałowe

Ogrzewanie podłogowe kanałowe składa się z miedziano-aluminiowego grzejnika, tzw. wymiennika kanałowego, wanny z blachy ocynkowanej malowanej proszkowo oraz podestu. Wanna zabudowana jest w kanale w posadzce, wewnątrz wanny umieszczony jest wymiennik oraz najczęściej także wentylator wspomagający jego pracę i zapewniający odpowiednią dynamikę precyzyjnie sterowanego procesu grzania. Kanał przykryty jest ażurowym drewnianym lub metalowym podestem. Jedynym widocznym elementem systemu jest więc estetyczna kratka (podest).

REGULUS-system - podłogowe ogrzewanie kanałowe REGULUS-system CANALGrzejnik Mini Canal Jaga

    fot.: REGULUS-system - podłogowe ogrzewanie kanałowe         fot.: Grzejniki kanałowe - Jaga 


Montaż kanałów grzewczych jest prosty, wystarczy przygotować otwór dobrany parametrami do wymiarów wybranego zestawu. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu kontynuacji warstw posadzki obok i pod wanną kanału grzewczego. Nie oznacza to jednak, że system ogrzewania kanałowego musi być zaplanowany na etapie projektu architektonicznego.


Sprawdź koniecznie:

Ogrzewanie podłogowe - błędy wykonawcze


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Weber, Fenix Polska, Elektra, Marax, Pipelife Polska, nVent Thermal Polska, REGULUS-system, Legalett, Jaga

Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie podłogowe
Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie łazienki

REKLAMA


PARTNERZY

Imers     nVent Radox radiators   FENIX Ferro    Grupa Armatura Sapho  Ferdom

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

POLECAMY

PORADNIK

NASZE SERWISY