REKLAMA

Płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne - idealne ciepło


artykuł promocyjny

Płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne - idealne ciepło

Decydując się na ogrzewanie płaszczyznowe możemy dzisiaj skorzystać z dwóch głównych rozwiązań: system wykorzystujący, jako medium grzewcze wodę lub system ogrzewania elektrycznego. Z jednej strony jesteśmy przyzwyczajeni do wodnego ogrzewania naszych pomieszczeń, z drugiej możemy mieć w pełni automatyczny bezobsługowy system ogrzewania, który jest w stanie zapewnić nam maksymalny komfort cieplny przy minimalnych wydatkach na jego uzyskanie.

Z prądem

Ogrzewanie płaszczyznowe wodne wydaje się być rozwiązaniem dobrym, ciepło jest emitowane z podłogi, gaz jest popularnym nośnikiem energii, posiada jednak istotny mankament - jest to system centralny. Ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu i systemem rurek transportowane za pośrednictwem medium do innych pomieszczeń. Podczas transportu zawsze tracimy sporą część energii. Bez względu na to ile pomieszczeń chcemy ogrzewać, prawie zawsze musimy nagrzać dużą część wody będącej w układzie.

W ogrzewaniu elektrycznym ciepło jest wytwarzane bezpośrednio w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać - jest to, zatem ogrzewanie niecentralne. W odróżnieniu od ogrzewania wodnego:

 • wytwarzamy tylko tam ciepło, gdzie jest nam potrzebne,
 • wytwarzamy go tylko tyle ile dokładnie nam potrzeba,
 • nie transportujemy ciepła do często oddalonych od kotła pomieszczeń, dzięki temu nie tracimy energii.


Zastosowanie bardzo precyzyjnych regulatorów temperatury, których dokładność pomiaru sięga 0,1°C sprawia, że w ogrzewaniu elektrycznym możemy uzyskać najwyższy komfort termiczny. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż to ogrzewanie ma nieporównywalnie większą od wodnego sprawność cieplną.

Kolejną ważną cechą elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego jest komfort użytkowania. Jest ono w zasadzie bezobsługowe, należy nastawić odpowiednią temperaturę na regulatorze temperatury lub zaprogramować odpowiednio regulator i włączyć zasilanie. Reszta dzieje się zupełnie automatycznie. Bezobsługowość wyraża się również w tym, że instalacja grzewcza w ogrzewaniu elektrycznym ogranicza się do wykonywanego, co 5 lat przeglądu instalacji elektrycznej w budynku. W ogrzewaniu wodnym przeglądy musimy wykonywać, co roku.

 

ELEKTRA - przegląd systemów

ELEKTRA działa na rynku elektrycznego ogrzewania podłogowego od 1985 roku. W zależności od stopnia zaawansowania inwestycji Klienci mogą skorzystać z wielu gotowych systemów ogrzewania podłogowego.

Przewody grzejne ELEKTRA produkowane są od 1992 roku. Obok ogrzewania podłogowego mogą być również wykorzystywane, jako system antyoblodzeniowy. Produkowane są w wielu wariantach:

 • w zależności od mocy - 10, 15, 17, 20, 25 W/m
 • w zależności od sposobu zasilania jednostronnie (ELEKTRA VCD) i dwustronnie zasilane (ELEKTRA VC).


Przewody stosuje się, jako zasadniczy lub wspomagający system grzejny. Instalacja bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej, na której układany jest materiał wykończeniowy podłogi. Przewody mogą być stosowane pod różnymi materiałami takimi jak terakota, deska warstwowa, panele, parkiet, wykładzina dywanowa itp.

Jeśli mamy już gotową wylewkę możemy skorzystać z mat grzejnych - ELEKTRA MD i MG lub super cienkich przewodów ELEKTRA UltraTec i DM, montowanych w warstwie zaprawy klejowej lub wylewce samopoziomującej.

Maty ELEKTRA dostępne są w czterech odmianach:

 • o mocy 100 i 160 W/m2
 • zasilane jednostronnie (ELEKTRA MD) lub dwustronnie (ELEKTRA MG)

Mata składa się z cienkiego przewodu grzejnego przyszytego do siatki z włókna szklanego połączonego z przewodem zasilającymi. Taka konstrukcja zapobiega przypadkowemu przemieszczeniu się przewodów, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do przegrzewania się urządzenia.

mata ELEKTRA

Maty ELEKTRA mają szerokość 50 cm. Mogą być dopasowywane do kształtu podłogi w danym pomieszczeniu. Pakiet sprzedażowy wyposażony jest w zestaw akcesoriów (rurki peszel do podłączenia zasilania i czujnika temperatury oraz puszkę instalacyjną do instalacji regulatora temperatury).

W przypadku skomplikowanych kształtów pomieszczeń zamiast mat możemy użyć przewodów ELEKTRA UltraTec i DM do wylewek samopoziomujących. Mają one bardzo małą grubość - i podobnie jak maty układane są bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi w warstwie kleju lub wylewce.

Jeśli ktoś nie chce brudzić sobie rąk rozrabianiem zaprawy klejowej, może sięgnąć po maty WoodTecTM. Składają się z ultra cienkiego przewodu grzejnego rozpiętego na siatce z włókna szklanego. Maty WoodTecTM są zdecydowanie cieńsze. Ekran elektryczny i termiczny stanowi folia aluminiowa, co pozwoliło na zredukowanie grubości maty do 1,5 mm. Ciepło rozkładane jest na większej powierzchni i łatwiej przenika przez laminat i deskę warstwową. Maty WoodTecTM układamy folią skierowaną ku górze, na warstwie wyrównującej do paneli, bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym. W razie potrzeby możemy matę dopasować do kształtu pomieszczenia. W zakresie mocy dostępne są warianty 60 (WoodTec1TM) i 70 W/m2 (WoodTec2TM). Maty WoodTecTM dedykowane są do instalacji pod panele podłogowe i deskę warstwową.

Ogrzewanie podłogowe, aby zapewnić maksimum komfortu powinno być sterowane. Służą do tego celu regulatory temperatury. Dostępne są różne rodzaje ich rodzaje:

 • elektroniczne manualne,
 • elektroniczne z programatorem.


Regulatory elektroniczne charakteryzują się dużą dokładnością pomiaru temperatury (0,1 - 0,3°C) np.: ELEKTRA OTN.

Regulatory elektroniczne z programatorem posiadają możliwość programowania temperatury w cyklu dziennym oraz tygodniowym. Umożliwiają odczytywanie na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym takich danych jak:

 • temperatura rzeczywista
 • zaprogramowana temperatura komfortowa i ekonomiczna
 • czas pracy systemu grzejnego
 • numer programu i jego symbol graficzny


Wybrane modele posiadają funkcję adaptacyjną (ELEKTRA OCD4): regulator temperatury sam „wylicza” moment włączenia ogrzewania, po to, aby osiągnąć pożądaną temperaturę w czasie zaprogramowanym przez użytkownika.

Ze względu na sposób pomiaru temperatury regulatory dzielimy na:

 • z czujnikiem temperatury podłogi
 • z czujnikiem temperatury powietrza i limitującym czujnikiem podłogowym (ten typ regulatora mierzy temperaturę powietrza, a jednocześnie czujnik podłogowy zabezpiecza podłogę przed przegrzaniem). Jeżeli ogrzewanie pełni rolę tzw. „ciepłej podłogi” - wówczas należy zastosować regulatory wyposażone w czujnik temperatury podłogi.


Jeżeli system ogrzewania podłogowego jest podstawowym źródłem ogrzewania, a użytkownika interesuje uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu - wówczas należy zastosować regulator z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza i limitującym czujnikiem podłogowym.

Ze względu na sposób montażu regulatory dzielimy na:

 • podtynkowe,
 • natynkowe,
 • na szynę DIN.


Z odpowiednio dobranym regulatorem temperatury system ogrzewania podłogowego zapewni maksymalny komfort termiczny przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości energii.


 

Kontakt w sprawie produktów:

ELEKTRA
tel. +48 (22) 843 32 82
www: www.elektra.pl
mail: info@elektra.plZobacz więcej treści z działu: ogrzewanie podłogowe
Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie łazienki

REKLAMA


PARTNERZY

Imers     nVent Radox radiators   FENIX     Grupa ArmaturaInstal-Projekt Sapho  Ferdom Ferro

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

POLECAMY

PORADNIK

NASZE SERWISY