REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe - jaka powinna być maksymalna temperatura


artykuł promocyjny

Jedną z kluczowych kwestii dotyczących ogrzewania podłogowego jest prawidłowe rozplanowanie pętli grzewczych i wybór odpowiedniego źródła zasilania. Zastosowanie odpowiednich elementów jest gwarantem optymalnej temperatury zapewniającej komfort dla jego użytkowników oraz eliminacja negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia.

Ogrzewanie podłogowe - jaka powinna być maksymalna temperatura

fot.: nVent Raychem

Powszechnie przyjmuje się, że w zależności od rodzaju pomieszczenia temperatura powinna wynosić do 29°C. Wyjątkami od tej reguły jest łazienka, gdzie dopuszczalną temperaturą jest do 34°C oraz strefy brzeżne narażone na straty ciepła - tam możliwe jest zasilanie w granicach do 35°C.

maty grzewcze do łazienki - jaka temperatura

fot.: Marax - matami grzewczymi możemy łatwo sterować - zazwyczaj montuje się do nich dedykowane termostaty

Taki rozkład temperatur zapewni właściwy stopień nagrzania. Wysokość temperatury podłogi grzewczej ustawia się pod kątem oczekiwanej temperatury powietrza. Optymalna dla pomieszczeń mieszkalnych wynosi 20°C. Jedynie łazienka stanowi odstępstwo ponieważ komfort cieplny odczuwalny jest na poziomie 24°C. O ile sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podlogowym jest łatwe przy pomocy regulatorów, to ogrzewanie wodne wymaga dodatkowych elementów instalacji grzewczej. Trudność polega na tym by połączyć kocioł grzewczy produkujący czynnik grzewczy o wysokiej temperaturze (70-80°C) z czynnikiem niskiej temperatury (55-45°C). Służą do tego zestawy mieszające.


Przy pomocy zestawów mieszających możemy ustawić dowolną temperaturę wody wpływającą do rur w podłodze.
Ze względu na niską barierę termiczną i stosunkowo dobre przewodzenie ciepła na podłogi z ogrzewaniem podłogowym najczęściej wybierane są płytki ceramiczne. Do ich układania warto wybrać odpowiednie zaprawy, dzięki czemu prace montażowe będą przebiegać prawidłowo i sprawnie.

weberfloor FIBROCEM - szybkowiążące spoiwo do wykonywania jastrychów cementowych

fot.: weberfloor FIBROCEM - szybkowiążące spoiwo do wykonywania jastrychów cementowych


W celu uzyskania prawidłowego rozkładu temperatury w domu wyposażonym w ogrzewanie podłogowe, wymagane jest stosowanie pieca niskotemperaturowego. Zapewnia on temperaturę wody wpływającej do instalacji na poziomie do 55°C i 45°C na powrocie. W celu zapewnienia właściwej temperatury w domu oraz wydajnej pracy układu grzewczego najlepsze będzie stosowanie ogrzewania łączonego - konwencjonalnego z grzejnikami i podłogowego. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: nVent Raychem, Marax, Weber

Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie podłogowe
Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie łazienki

REKLAMA


PARTNERZY

Imers     nVent Radox radiators   FENIX     Grupa ArmaturaInstal-Projekt Sapho  Ferdom Ferro

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

POLECAMY

PORADNIK

NASZE SERWISY