REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe w łazience


artykuł promocyjny

Ogrzewanie podłogowe jest standardem w każdym nowobudowanym domu czy mieszkaniu. Ogrzewanie schowane w podłodze pozwala na zrezygnowanie z grzejnika lub zostawienie jedynie grzejnika dekoracyjnego na ręczniki. Razem z ogrzewaniem podłogowym wykończenie płytkami stanowi element akumulacyjny - podłoga nadal grzeje nawet wtedy gdy grzejniki przestaną.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

fot.: nVent Raychem

Temperatura jaka powinna panować w łazience powinna być wyższa o 4 stopnie w porównaniu do całego domu. Z kolei temperatura podłogi nie powinna przekraczać 34°C. To dzięki niej odczujemy komfort po wyjściu z kąpieli czy spod prysznica, a także będzie sprzyjała szybszemu wysychaniu wilgotnych ręczników, ścian i podłóg. Ogrzewanie podłogowe może być głównym lub też uzupełniającym źródłem ciepła. Jako dopełnienie może być wykorzystane tylko w budynkach, z odpowiednią izolacją cieplną. W łazience możemy wykorzystać zarówno ogrzewanie podłogowe wodne jak i elektryczne.


Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe wykonuje się najczęściej z rur z polietylenu sieciowanego (PE-X), polipropylenu (PP), polibutylenu (PB) albo wielowarstwowych (tworzywo sztudzne i aluminium) lub miedzianych z płaszczem z tworzywa sztucznego. Mocuje się je do położa by zachowany był taki sam odstęp i równomiernie grzały. Rury układa się w pętle z czego długość pętli nie może przekraczać 120 m. Pętle mogą mieć kształt spirali lub meandry. W łazienkach rury układa się gęściej - co 5-10 cm.

Wodne ogrzewanie podłogowe - rury Diamond

fot.: Diamond - rury wielwarstwowe PEX do systemów ogrzewania podłogowego


Dalczego warto zastosować ogrzewanie wodne:

 • niskie koszty eksploatacji - instalacja niskotemperaturowa
 • niski koszt instalacji
 • pełna współpraca z innymi urządzeniami grzewczymi w systemie c.o
 • równomierny rozkład temperatury w łazience
 • estetyka - ogrzewanie jest niewidoczne, ukryte w podłodze
 • wysoki komfort cieplny

fot.: Weberfloor 1000 PLUS - szybkowiążący i wysychający jastrych pod ogrzewanie wodne - grubość układania 60-100 mm (w tym co najmniej 35 mm nad przewodami grzewczymi)

 

Ogrzewanie elektryczne


System ogrzewania podłogowego elektrycznego jest alternatywnym sposobem w stosunku do ogrzewania wodnego. Jest on uniwersalny ponieważ pozwala na instalację ciepłej podłogi w większej ilości sytuacji np. w mieszkaniach w stanie deweloperskim czy w przypadku remontowanych łazienek. Składa się on z kabli, mat grzejnych oraz folii grzewczych, które przekazują przez podłogę ciepło do pomieszczenia. Jest ono idealne do ogrzania zimnych posadzek z jakimi mamy do czynienia w łazienkach. System istalowany jest tuż pod powierzchnią podłogi, dzięki czemu zapewnia szybkie dostarczenie ciepła. Podczas montażu w łazience konieczne jest zachowanie odstępu od stojących umywalek, bordzika, wanny czy innych elementów przytwierdzonych na stałe.

Kable grzewcze - są najczęsciej wybieranym rozwiązaniem, układa się je przez zalaniem wylewki betonowej; odległość pomiędzy poszczególnymi kablami nie powinna być mniejsza niż 50 mm. Wybór takiego ogrzewania warto jest zaplanować jeszcze na etapie budowy ponieważ po zainstalowaniu takiego ogrzewania poziom podłogi podniesie się o kilkanaście centymetrów. Do wyboru mamy dwa typy przewodów: stałooporowe lub samoregulujące. Pierwsze charakteryzują się stałą mocą, która jest niezależna od temperatury otoczenia. Z kolei drugie dostosowują moc do temperatury panującej w łazience. Przewody samoregulujące mają tą przewagę, że są bezpieczniejsze i nie nastąpi ich przegrzanie.  

Przewód grzejny elektryczny CeraPro - Pentair Przewód grzejny UltraTec Elektra
fot.: Przewód grzejny elektryczny CeraPro - nVent Thermal Polska fot.: Przewód grzejny UltraTec - Elektra


Maty grzejne - jest to pas specjalnej siatki z wplecionym kablem stałooporowym. Montuje się je w warstwie kleju lub masy samopoziomującej bezpośrednio pod płytkami.  Do łazienek stosujemy maty o dużej mocy ponieważ niewielka powierzchnia podłogi powinna ogrzać całe pomieszczenie. Do takich zastosowań najlepsze są maty o mocy grzejnej: 100, 120, 150 i 160 W/m2. Największym atutem jest fakt, że przeznaczone są do instalacji na gotowej posadzce. Bardzo łatwo jest wykonać taką instalację podczas remontu łazienki. W ofercie producentów dostępne są maty samoprzylepne lub też mocowane za pomocą specjalnej zaprawy. Po ułożeniu maty można swobodnie układać płytki na podłodze.

mata grzewcza SUNFLOOR instalacja w łazience marka Wiper

fot.: Mata grzewcza SUNFLOOR - Wiper

 

mata grzewcza SUNFLOOR ze sterownikami WiFi i manualnym marki Wiper

fot.: Mata grzewcza SUNFLOOR - Wiper

 

Mata grzejna samoprzylepna do ogrzewania podłogowego T2QuickNet Pentair Maty grzewcze MG Elektra

fot.: Mata grzejna samoprzylepna do grzewania podłogowego T2QuickNet - nVent Thermal Polska

fot.: Maty grzewcze MG - Elektra

 

Folie grzejne - wykonane są z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej, której grubość wynosi ok. 0,2 mm. Folie grzejne można bez problemu docinać, gdyż uszkodzenie jednego modułu nie zakłóca pracy zestawu. Najczęstszym zastosowaniem folii jest ogrzewanie powierzchniowe. Najczęściej wykorzystywane pod lustrami chroniąc je skutecznie przed zaparowaniem. Folia grzewcza Luxbud
fot.: Folia grzewcza - Fenix Polska

 

W ogrzewaniu podłogowym elektrycznym temperatura jest regulowana przy użyciu termostatów lub czujników temperatury. Przy pomocy regulatorów można w dowolny sposób zaprogramować: czas uruchamiania, teemperaturę podłogi itp. Z kolei folię grzejną można podłączyć do wyłącznika światła, dzięki czemu unikniemy zaparowanego lustra podczas kąpieli.


Dlaczego warto zastosować ogrzewanie elektryczne:

 • komfort użytkowania - pełna kontrola i bezawaryjność
 • niski koszt wykonania instalacji
 • możliwość ogrzewania małych precyzyjnie wybranych powierzchni np. pod umywalką lub wokół ubikacji
 • estetyka
 • możliwość wykonania ogrzewania na posadzkach już istniejących

Maty grzewcze do łazienki

fot.: Marax - ogrzewanie podłogowe zapewnia lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu, decydując się na system dalekiej podczerwieni zyskamy jeszcze większy komfort - FIR przyspiesza krążenie i ogrzewa ciało, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia nerwobóli, bóli mięśniowych i stawowych, a także eliminuje uczucie zimnych dłoni i stóp

 

Ogrzewanie ścienne


W przypadku gdy ogrzewanie podłogowe w łazience jest niewystarczające, możemy zastosować ogrzewanie ścienne w celu dogrzania pomieszczenia. Jego sposób działania jest identyczny jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Podobnie także w tym przypadku wykorzystujemy zarówno ogrzewanie wodne jak i elektryczne. Montaż ogrzewania ściennego jest wskazany wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować tradycyjnego grzejnika np. na skosach dachowych czy suficie. Ogrzewanie ścienne wodne należy zaplanować z wyprzedzeniem ponieważ nie może być ono zastawione meblami. Głównym problemem jaki powstaje w tego typu ogrzewaniu jest jego duża bezwładność. Oprócz tego ogrzewanie ścienne nie należy do najtańszych systemów.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wiper, Marax, Weber, Diamond, nVent Thermal Polska, Elektra, Fenix Polska

Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie podłogowe
Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie łazienki

REKLAMA


PARTNERZY

Imers     nVent Radox radiators   FENIX     Grupa ArmaturaInstal-Projekt Sapho  Ferdom Ferro

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

POLECAMY

PORADNIK

NASZE SERWISY