Wybierając ogrzewanie do łazienki warto sięgać po rozwiązania, które zagwarantują odpowiedni komfort, a jednocześnie zadbają o estetyczne względy. Mając na myśli łazienkę możemy uwzględnić małą przestrzeń w bloku lub duży pokój kąpielowy w domu. Od tego będzie bowiem zależeć nasz wybór.
fot.: Radox
Wielu z nas często zastanawia się jaka temperatura jest najbardziej komfortowa. I choć każdy z nas odczuwa ją nieco inaczej to można przyjąć, że standardowo w łazience oczekuje się nieco wyższych wartości ze względu na konieczność odkrywania ciała oraz odczucia jakie towarzyszą nam po wyjściu z ciepłej wody. Do tego w łazience jest też zawsze wyższy poziom wilgotności. Za optymalną przyjmuje się temperaturę 22-25oC (dla porównania w sypialni jest to 17 stopni, a w pokoju dziennym 20 stopni).
Występują w wielu domach z centralnym ogrzewaniem. Są najbardziej ekonomiczne, ale też dają najmniejsze możliwości jeśli chodzi o manipulację temperaturą - grzeją wtedy, gdy palimy. Jeśli zaś chcemy dogrzać łazienkę poza sezonem grzewczy raczej nam nie pomogą. Wśród nich występują tradycyjne grzejniki panelowe lub żeberkowe oraz modele bardziej zaawnsowane, dedykowane na przykład do montażu pod duże okna.
fot.: Regulus - w łazience można zastosować różne konfiguracje grzejników
Tradycyjny grzejnik C.O. można dodatkowo doposażyć w grzałkę elektryczną - zamontowaną fabrycznie lub dokupioną oddzielnie. Zyskujemyu wówczas układ połączony, który daje nam więcej możliwości - w sezonie grzewczym wykorzystujemy ciepło z centralnego ogrzewania, a w razie potrzeby możemy dogrzać pomieszczenie elektrycznie.
fot.: Instal-Projekt - grzałka do grzejników HOT² oraz elektryczne suszarki łazienkowe Stick Electro, Retto Electro i Spina Electro
Dość powszechny jest system, w którym cały dom ogrzewany jest grzejnikami wodnymi, a w łazience stosuje się modele elektryczne. Wynika to ze specyfiki tego pomieszczenia, które wymaga wyższych temperatur oraz niezależności od kwestii rozpalenie w kotłe lub rozpoczęcia sezonu grzewczego. Do tego elektryczne grzejniki drabinkowe spełniają dodatkową funkcję - służą nam również za suszarkę i wieszak, zatem idealnie wpisują się w przestrzeń łazienki.
fot.: Luxrad - grzejnik z nadrukiem
ZOBACZ KONIECZNIE >> Grzejniki łazienkowe pionowe - dekoracyjne, drabinkowe, ozdobne
W nowoczesnym budownictwie dużą popularnością cieszą się wielkie przeszklenia, które wymagają bardziej zaawansowanych technologii jeśli chodzi o wybór grzejnika. Jednym z polecanych w takiej sytuacji rozwiązań są grzejniki umieszczone w podłogowym kanale. Taki specjalny kanał-pojemnik, zwany też wanną lub korytem pozwala w estetyczny sposób schować grzejnik z możliwością zapewniania bardzo dobrych właściwości termicznych w pomieszczeniu. Jego przewaga nad podłogówka wynika ze stworzenia specjalnej bariery cieplnej w miejscach szczególnie narażonych na wychłodzenia, czyli przy ścianach ze szkła, które w innym przypadku pokrywały by się skroploną wodą. Wykorzystując zasadę konwekcji tworzą przyjemny klimat we wnętrzu.
fot.: Jaga
Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności, ale nawet w domach, gdzie nadal funkcjonują grzejniki, to właśnie łazienka typowana jest jako pomieszczenia, w którym wykonuje się dodatkową instalację w postaci systemu grzewczego ukrytego w podłodze.
fot.: nVent Raychem
Ma to swoje praktyczne przełożenie - ciepła podłoga po wyjściu z wanny lub prysznica, szybsze schnięcie podłogi oraz komfortowy rozkład temperatury w pomieszczeniu przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Układ ogrzewania podłogowego należy wykonać na etapie stanu surowego lub przy generalnym remoncie. Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne.
fot.: Invena
Zdarzają się także sytuacje, gdy w łazience znajdują się oba systemy grzewcze, czyli ogrzewanie podłogowe i grzejnik lub suszarka. Taki układ sprawdza się szczególnie w okresach przejściowych, w których to w domu nie pracuje jeszcze ogrzewanie, a w łazience oczekujemy nieco wyższej temperatury.
Sprawdź koniecznie >> Optymalna temperatura w łazience
fot.: Diamond
Prawidłowa instalacja płaszczyznowa wymaga doboru odpowiednich materiałów oraz przygotowania podłoża. Jednym z najczęściej wybieranych tworzyw na podłogi w łazience są płytki ceramiczne, które doskonale przewodzą ciepło. Duże znaczenie ma także dobór jastrychu oraz wykonanie dylatacji.
fot.: Weber
Wielkim wyzwaniem jest urządzenie łazienki na wzór pokoju kąpielowego, w której realizowane będzie znacznie więcej funkcji niż tylko sanitarna. W takiej przestrzeni mile widziane są elementy wyposażenia, które dobrze znamy ze strefy dziennej lub inaczej wypoczynkowej naszego domu. Wśród nich jest też kominek. Emitowane ciepło oraz widok ognia działają kojąco na nasze zmysły, dają nam uczucie odprężenia i relaksu. Takie rozwiązanie wymaga przemyślanego projektu i to już na etapie budowy (zapewnienie instalacji spalinowej, doprowadzenie powietrza do pomieszczenia itd.), jednak nasz trud i poniesiony koszt będzie z pewnością doceniony. Łazienka z kominkiem prezentuje się wyjątkowo wytwornie i z całym przekonaniem można powiedzieć, że jest to przykład nowoczesnego myślenia o kwestii urządzania wnętrz.
fot.: Pokój kąpielowy z nowoczesnym kominkiem i wanną wolnostojącą GRANADA od Riho
Jeśli zależy nam na przyjemnym widoku a nie mamy możliwości spełnienia wszystkich wymagań związanych z przygotowaniem domu na montaż tradycyjnegho kominka możemy sięgnać po rozwiązanie pośrednie, czyli biokomienk. Wyglądem znacząco przypomina typowy wkład, a nie stwarza problemów z odprowadzeniem spalin i zapewnieniem optymalnych warunków spalania.