REKLAMA

Ciepła podłoga - wygoda i nowoczesność


artykuł promocyjny

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny system, dzięki któremu możemy cieszyć się komfortem ciepłej podłogi. Jego instalacja zalecana jest przede w pomieszczeniach pokrytych posadzką, czyli łazienkach, kuchniach i przedpokojach. Pozwala bowiem ogrzać naturalnie zimną podłogę, nie dopuszczając do utraty temperatury przez bose stopy. Instalacja podłogówki zalecana jest również do dogrzania podłóg w pokojach dziecięcych. 

Ciepła podłoga - wygoda i nowoczesność
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego, do wyboru mamy 2 rodzaje systemów: wodne i elektryczne. Wybór jednego z nich zależy głównie od naszych oczekiwań oraz od wielkości powierzchni, na której zainstalowany ma być system. Za zastosowaniem ogrzewania elektrycznego przemawiają takie fakty jak: mniejsze wymagania co do montażu, szybkie nagrzewanie oraz możliwość włączenia niezależnie od sezonu grzewczego w dowolnym pomieszczeniu (na przykład w łazience – albo w pokoju gościnnym kiedy jest potrzebny). System ten doskonale sprawdza się zarówno jako ogrzewanie podstawowe, jak i pomocnicze. W jego skład wchodzą następujące elementy: przewody lub maty grzejne, czujniki temperatury oraz termostat, którego zadaniem jest dostosowanie godzin pracy systemu do harmonogramu mieszkańców, pozwalając tym samym oszczędzić energię. Zalecane jest również stosowanie płyt izolacyjnych, podnoszących efektywność cieplną systemu.


Korzyści z instalacji systemu ogrzewania podłogowego:

Wiele powodów przemawia za „ciepłą podłogą”. Podstawowe korzyści z zastosowania tego rozwiązania to:

 • Równomierna dystrybucja ciepła w pomieszczeniach - najcieplejsza strefa powstaje dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
 • Bezpieczeństwo – systemy samoregulujące to najbezpieczniejszy rodzaj instalacji grzewczych. Samoistnie utrzymują żądaną temperaturę, nie przegrzewają się, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pozostałe systemy dzięki zastosowaniu termostatów posiadają również wysoką klasę bezpieczeństwa.
 • Oszczędność energii – system jest załączany cyklicznie tylko w stopniu pozwalającym na utrzymanie zadanej temperatury lub tylko wtedy, kiedy mieszkańcy są w domu, dzięki doborowi odpowiednich programów termostatu.
 • Swoboda aranżacji wnętrz – brak konieczności instalacji grzejników w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
 • Higiena – mokre podłogi wysychają znacznie szybciej.
 • Rozwiązanie przyjazne dla alergików – mniejsze ruchy powietrza a w konsekwencji mniej kurzu.


Ogrzewanie elektryczne a wodne

Ogrzewanie wodne i elektryczne wzajemnie się nie wykluczają. Nawet jeśli posiadamy już system wodnego ogrzewania podłogowego, możemy zainstalować również elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jego montaż zalecany jest w newralgicznych pomieszczeniach, takich jak łazienka. System ten ma tę przewagę nad wodnym, iż wymaga znacznie krótszego czasu nagrzewu (nawet do 25 min!). Dzięki niemu możemy cieszyć się komfortem cieplnym w łazience również poza sezonem grzewczym i co najważniejsze bez konieczności uruchamiania całego systemu.


Koszty eksploatacji

Ogromną zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest możliwość precyzyjnego sterowania jego pracą. Możemy określać zmiany temperatur w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń oddzielnie. Oznacza to, że system grzewczy pracuje tylko w zaprogramowanym czasie (na przykład rano i wieczorem kiedy korzystamy z łazienki) a przez większość doby jest nie aktywny. Zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania zadanej temperatury.

Elektryczny system ogrzewania podłogowego nie wymaga konieczności przeprowadzania corocznych przeglądów instalacji. Nie generuje zatem kosztów z tym związanych. Dodatkowo elektryczne przewody grzejne są bezawaryjne (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat), co także przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji. Zastosowanie nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża powoduje, że użytkownik oszczędza dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.


Dobór systemu

W zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń do wyboru mamy różne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego: stało-oporowe maty i przewody grzejne jak również inteligentne przewody samoregulujące.

 

 • Maty grzejne (QuickNet)

Zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, samoprzylepne, mogą być układane w wylewce samopoziomującej, dostępne w wersji 90 W/m² i 160 W/m²

maty grzejne nVentMaty grzejne stosujemy gdy:

 • będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
 • nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
 • mamy prostą, nieskomplikowaną powierzchnię do ogrzania

 

 • Stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro)

Zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, przewody można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni.

 • Stało-oporowe przewody grzejne stosujemy gdy:

Stało-oporowe przewody grzejne nVent

 • będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
 • nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
 • mamy złożoną, skomplikowaną i nieregularną powierzchnię do ogrzania.
 • musimy dostosować moc grzewczą do określonych wymagań (poprzez odpowiedni rozstaw przewodów)

 

 • Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne (T2Red)

Automatycznie dostosowuje swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła (światło słoneczne, grzejniki, oświetlenie, żywe stworzenia) utrzymując jednakową temperaturę podłogi na całej powierzchni. Połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi Reflecta jest najbardziej energooszczędnym i bezpiecznym rozwiązaniem. System nie wymaga termostatu.

Samoregulujące przewody grzejne nVentSamoregulujące przewody grzejne stosujemy gdy:

 • będziemy układać posadzkę drewnianą, z laminatu lub wykładzinę dywanową. Można go również stosować do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.
 • mamy miejsce na podwyższenie poziomu podłogi (system zawierający dodatkowo płyty izolacyjne ma 13 mm grubości)
 • zależy nam na nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniu i niższych kosztach eksploatacji


Trwałość oraz wieloletnia eksploatacja to ważne argumenty przemawiające za instalacją elektrycznego ogrzewania podłogowego. Warto jednak pamiętać, iż do uzyskania pełnej gwarancji wymagane jest wykonanie instalacji przez licencjonowanego instalatora.
 

Kontakt w sprawie produktów:

nVent Thermal Polska
tel. 22 33 12 950
www: www.nvent.com/pl-pl/raychem
mail: info_Poland@tycothermal.comZobacz więcej treści z działu: ogrzewanie podłogowe
Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie łazienki

REKLAMA


PARTNERZY

Imers     nVent Radox radiators   FENIX Ferro    Grupa Armatura Sapho  Ferdom

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

POLECAMY

PORADNIK

NASZE SERWISY