REKLAMA

REKLAMAPłytki wielkoformatowe - czym kleić?


artykuł promocyjny

Dzięki rozwojowi metod produkcji, płytki ceramiczne są dostępne w coraz większych rozmiarach - znaleźć można płytki wielkoformatowe 100x100 cm, 120x120cm, 120x240 cm czy nawet 300x150cm. To zasługa gresu, wytrzymałego materiału wypalanego w wysokiej temperaturze. Zalety płytek wielkoformatowych to wyjątkowo estetyczny wygląd z minimalną ilością fug - przy zastosowaniu takich płyt każde pomieszczenie będzie powiększone optycznie i atrakcyjne wizualnie. Na duży format płytek decyduje się coraz więcej osób. Warto jednak wiedzieć, że gresy, im ich format jest większy, mają większe wymagania przy układaniu. Kluczową kwestią jest jaki klej wybrać do płytek wielkoformatowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klejów o różnych właściwościach. Od tego zależy, czy płytki zostaną dobrze ułożone i będą stanowić prawdziwą ozdobę łazienki, kuchni czy nawet salonu.

Płytki wielkoformatowe - czym kleić?

fot.: Cerrad

 

Jaki klej do klejenia płyt wielkoformatowych?

Płyty wielkoformatowe to wspaniały materiał wykończeniowy - końcowy efekt prac może zachwycać. By jednak faktycznie te płytki zachwycały, trzeba zadbać o właściwy montaż. Wybierając nieodpowiedni klej narażamy się na to, że po kilku latach płytki ulegną odkształceniu, pękną czy się nadkruszą.

 

Właściwości kleju do płytek wielkoformatowych

Wybierając odpowiedni klej do płytek wielkoformatowych, trzeba zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • przyczepność- to najważniejsza właściwość kleju. Parametr ten, zgodnie z normą PN-EN 12004, dzieli kleje cementowe na dwie klasy: C1 i C2. C1 to przyczepność minimum 0,5 N/mm2. Klasa C2 to kleje o podwyższonej przyczepności, minimum 1 N/mm2. Do klejenia dużych formatów zdecydowanie lepiej użyć kleju o klasie C2.
  • odkształcalność - to ważny parametr, który mówi nam, na ile już utwardzony klej jest w stanie przenosić naprężenia, jakie pojawiają się między płytkami i układaną powierzchnią. Norma PN-EN 12004 dzieli kleje na dwie klasy: S1 - odkształcalne w zakresie 2,5 - 5 mm, oraz klasę S2 - odkształcalne powyżej 5 mm. Kleje klasy S2 powinny być stosowane w miejscach, w których istnieje ryzyko powstawania dużych odkształceń z powodu zmian temperatury czy naprężeń mechanicznych - m.in. na balkonach, tarasach, na elewacji, a także przy ogrzewaniu podłogowym.

 

Oprócz tych podstawowych właściwości jakie powinny być określone dla każdego kleju, może on mieć dodatkowe cechy. Cechy te mogą wpływać na sposób montażu czy decydować o tym, że klej lepiej nadaje się do określonego zastosowania. F - kleje szybkowiążące, ze składnikami przyspieszającymi twardnienie. Układanie płytek z ich użyciem powinno być szybkie, więc lepiej by wykonał je doświadczony glazurnik. T - kleje o zmniejszonym spływie. Układając płytki z takim klejem można mieć pewność, że płyta nie będzie się zsuwać. Pozwala to na rozpoczęcie montażu od dowolnego miejsca, również od góry. E - kleje wolnowiążące. To przeciwieństwo kleju szybkowiążącego, które daje zdecydowanie więcej czasu na układanie płytek i ewentualne poprawki.

Parametry danego kleju można szybko sprawdzić na opakowaniu, są wypisane odpowiednimi literami, zgodnie z powyższym wyjaśnieniem.

 

Elastyczne kleje cementowe

Płytki dużego formatu oraz płytki montowane na powierzchniach narażonych na duże obciążenie wymagają zastosowania elastycznego kleju cementowego o podwyższonych parametrach przyczepności - powinna to być klasa C2.  Elastyczne kleje cementowe mają w swoim składzie żywicę polimerową - to właśnie polimery odpowiadają za podwyższone parametry takich klejów - skutecznie wiążą materiał i zapewniają trwałe ułożenie płytek. W przypadku szczególnie dużej zawartości polimerów mówi się nawet o klejach ekstremalnych, które charakteryzują się bardzo wysokimi parametrami wytrzymałości i odkształcalności.

Kleje z żywicą polimerową są przyjazne w trakcie montażu płytek, bo cechują się lepszą urabialnością i łatwo je się nakłada. Klej dobrze przyczepia się do płytek, nawet tych o niskiej nasiąkalności czy nieporowatej powierzchni. Z kolei po zamontowaniu płytki połączenie jest bardziej trwałe i odporne na zrywanie, niż gdyby zastosować standardowy klej cementowy.

Największą zaletą elastycznych klejów cementowych jest ich uniwersalność. Mogą być zastosowane na wielu różnych podłożach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Również w miejscach trudnych, narażonych na ciągły ruch i wilgoć. Skutecznie zwiążą z podłożem również trudne materiały o niskiej przyczepnośći, śliskie czy podatne na drgania. Charakteryzują się również odpornością na zmianę temperatur.

 

Klej do płytek wielkoformatowych Weber

fot.: Weber - klej wysokoodkształcalny przeznaczony do płytek dużych formatów

 

Klej rozpływny

Samorozpływność to zdolność kleju do samoczynnego, równomiernego rozlewania się w podłożu i zapełniania szczelin. Jeśli płyty wielkoformatowe kleimy na podłodze, najlepszym wyborem może okazać się klej samorozpływny. Tego typu klej całkowicie wypełni powierzchnię podłoża i płytki - pusta powierzchnia zostanie ograniczona do minimum. Takie połączenie będzie mocne, trwałe i zapobiegnie mechanicznemu uszkodzeniu płytek. Co więcej jeśli kładziemy płytki na podłożu z ogrzewaniem podłogowym, brak pustych przestrzeni jest bardzo istotny dla odpowiedniego przewodzenia ciepła.

 

Klej żelowy

Kleje do płytek wielkoformatowych mogą też być opisane jako żelowe. Co to znaczy? W ich składzie znaleźć można aktywny krzemian żelujący, czyloi krzemionkę, dzięki której zaprawa nabiera żelowej konsystencji. Taki klej jest łatwy w przygotowaniu i nakładaniu, a dodatkowo ma ciekawą właściwość polegającą na możliwości dopasowania konsystencji kleju do własnych potrzeb, w zależności od tego, ile doda się wody.
 

Klej Knauf K

fot.: Knauf - elastyczny, żelowy klej do płytek dużego formatu (maksymalny rozmiar 120x120cm)

 

Jak montować płyty wielkoformatowe?

Niezależnie od wybranego kleju do montowania płyt dużego formatu, trzeba pamiętać o bardzo dokładnym wymieszaniu kleju, zgodnie z instrukcją. Po wstępnym wymieszaniu warto dać substancji około 5 min na to, by dojrzała i znów przemieszać całość. Klej nabierze wówczas swoich właściwości. Kolejna ważna rzecz - klej powinno nałożyć się zarówno na podłoże, jak i na spód płyty wielkoformatowej, dzięki czemu można mieć pewność, że nigdzie nie wystąpią ubytki materiału. Montaż płyt wielkoformatowych powinien być wykonywany przez dwie osoby. Przyda się również długa łata niwelacyjna z poziomicą - warto często kontrolować czy powierzchnia jest równa.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Knauf, Weber, Cerrad

Zobacz więcej treści z działu: chemia budowlana
Zobacz więcej treści z działu: podłogi i ściany

REKLAMA


PARTNERZY

  Cerramed     Weber  Rigips    Sapho Magma logo knauf    kaflando płytki ceramiczne      logo Śnieżka    Logo MAGNAT Luxum Cristalstone logo Coram

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

POLECAMY

PORADNIK

NASZE SERWISY